سه‌شنبه ۰۴ مهر ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۱ Tuesday, 26 September 2023 |
تاریخ انتشار: ۱۵:۰۰ - ۱۱ ارديبهشت ۱۴۰۲
کد خبر: ۶۱۱۶۶
برگزاری بیست و چهارمین همایش علوم پزشکی کشور
تندرست نیوز؛معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از برگزاری بیست و چهارمین همایش آموزش علوم پزشکی کشور مبتنی بر آموزش پاسخگو و شانزدهمین جشنواره شهید مطهری، به صورت همزمان خبر داد.

به گزارش وبدا، دکتر ابوالفضل باقری فرد در نشست خبری به مناسبت هفته سلامت در ستاد وزارت بهداشت گفت: برای نخستین بار بعد از همه گیری کرونا، همایش آموزش علوم پزشکی به صورت حضوری از 13 تا 15 اردیبهشت ماه در سالن همایش های رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار می شود و همزمان با سالروز شهادت استاد مطهری نیز در شانزدهمین جشنواره شهید مطهری در حیطه های دانشجویی و حیطه هایی که استادان شرکت می کنند، طرح ها و ایده های برتر معرفی خواهند شد.

وی افزود: امسال حضور چهره های برجسته آموزش علوم پزشکی در سطح جهان در این همایش چشم گیر خواهد بود و 20 سخنران کلیدی از کشورهای مختلف جهان در این همایش به ارائه نقطه نظرات خود خواهند پرداخت.

وی با اعلام این که کیفیت آموزش پزشکی در ایران مورد تایید سازمان های بین المللی و علمی جهان است، بیان داشت: حدود 250 هزار دانشجوی علوم پزشکی داریم که در 400 رشته، مقطع تحصیل می کنند. حدود 21 هزار نفر عضو هیات علامی در رشته های بالینی در کشور داریم. 150 رشته تخصصی، فوق تخصصی و فلوشیپ داریم و تقریبا هیچ رشته علوم پزشکی به ویژه در رشت های بالینی نیست در دنیا که ایران فاقد آن باشد. البته توسعه کمی هم مانند کیفیت آموزشی باید مدنظر قرار گیرد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به این که آموزش پزشکی باید پاسخگوی نیازهای جامعه باشد که اقدامات خوبی در این زمینه انجام شده است، گفت: خوشبختانه کیفیت آموزش علوم پزشکی در ایران، به ویژه آموزش پزشکی عمومی مورد تایید فدراسیون جهانی آموزش پزشکی در جهان است. مطابق تاییدیه ای که این فدراسیون به ایران داده است، هر ساله دانشگاه ها اعتباربخشی می شوند که این مزیت را کمتر کشوری در منطقه داراست.

سفر اعضای فدراسیون جهانی آموزش پزشکی به ایران

دکتر باقری فرد همچنین اعلام کرد: هفت نفر از اعضای این فدراسیون از جمله رییس آن بعد از حدود 20 سال هفته آینده به ایران سفر خواهند کرد و از دانشگاه های علوم پزشکی کشور بازدید خواهند کرد. امیدواریم از این فدراسیون بتوانیم اعبتاربخشی در رشته های تخصصی را نیز اخذ کنیم.

وی همچنین برگزاری اولین سمینار بین المللی کاربرد هوش مصنوعی در علوم پزشکی را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: ایران در حوزه هوش مصنوعی در عرصه مقالات و کارهای تحقیقی رتبه 7 یا 8 دنیا را دارد ولی متاسفانه در زمینه کاربرد هوش مصنوعی در حوزه های پزشکی و غیرپزشکی از رتبه های خوبی در منطقه و جهان برخوردار نیستیم.

وی افزود: با اقداماتی نظیر برگزاری این سمینار درصدد کاربردی کردن مقالات و کارهای تحقیقاتی در زمینه هوش مصنوعی هستیم تا با اقدامات ترویجی هوش مصنوعی در جامعه کاربردی شود. ایران باید بتواند همگام با کشورهای پیشرفته دنیا هوش مصنوعی را در علوم پزشکی به کارگیری کند. نه تنها هوش مصنوعی، بلکه باید بتوانیم از تکنولوژی های جدید و نوین آموزشی نیز بهره گیری کنیم.

معاون آموزشی وزارت بهداشت تاکید کرد: وارد کردن یافته ها و دانسته های جدید دنیا در حوزه علوم پزشکی در کوریکولوم های آموزشی به تنهایی کافی نیست، بلکه باید کاری کرد که این دانسته ها بتواند به صورت عملیاتی در اختیار آموزش، درمان و سلامت کشور قرار گیرد.

دکتر باقری فرد ابراز داشت: خوشبختانه در حال حاضر بیش از 70 درصد تکنولوژی های آموزشی و نوین که از زمان همه گیری کرونا به صورت جدی در کشور به آن پرداخته شده، در کشور بومی سازی شده و هم اکنون در دانشگاه های کشور تولید می شود.

وی افزود: البته نباید فراموش کنیم که در آموزش علوم پزشکی همیشه آموزش چهره به چهره و حضوری حرف اول را می زند. سایر انواع آموزش مبتنی بر تکنولوژی های جدید، کمک کننده هستند. ولی دانشجو حتما باید در خدمت استاد باشد و درمان بیماری را در کنار استاد آموزش دیده، تشخیص و درمان ارائه کند.

باقری فرد در پایان از برگزاری جشنواره دیگری در خصوص استفاده از فناوری های نوین در آموزش علوم پزشکی طی روزهای آتی در کشور خبر داد.

منبع: وبدا
برچسب ها: علوم پزشکی
نام:
ایمیل:
* نظر: