سه‌شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۲:۱۷ Tuesday, 06 June 2023 |
تاریخ انتشار: ۲۳:۰۷ - ۱۵ فروردين ۱۳۹۸
کد خبر: ۲۸۶۶۵
تندرست نیوز؛"آیا تراریخت سرطان‌زاست؟" واقعیت این است که اساساً طرح این سؤال به این شکل دچار اشکال است. صورت درست سؤال این است: «کدام ارقام تراریخت، برای کدام گروههای انسانی، آلرژن یا سرطانزاست؟» پاسخ کوتاه و روشن به این سؤال را ببینید.

موافقان مصرف عمومی و تجارت محصولات تغییر ژنتیک یافته (تراریخت) مدعی هستند که «هیچ گزارشی، عدم سلامت محصولات تراریخت را تأیید نمی‌کند»؛ از سوی دیگر مخالفان مصرف عمومی،‌ ضمن رد ادعای فوق، معتقدند «با توجه به زمان کوتاه توزیع تجاری این محصولات در دنیا (حدود 15 سال) هیچ گزارشی نمی‌تواند بصورت قطعی سلامت این محصولات را تضمین کند.» چه اینکه «بسیاری از اثرات و تبعات مصرف این محصولات ناشناخته، در درازمدت مشخص خواهد شد.»

منطق دنیا

رویکرد دنیا در مواجهه با چنین پدیده‌هایی «رویکرد به‌شدت احتیاط‌آمیز» است؛ خصوصاً رسانه‌ها و جنبشهای مردمی، با روشنگری وسیع، مانع مصرف این محصولات شده‌اند. اگر از آنها بپرسید «چرا این همه سخت می‌گیرید؟» دو پاسخ به شما خواهند داد:

1. رویکرد درست این است که در محافل علمی بررسی شود «چه نوع تراریختی، برای چه گروه انسانی مجاز است و حداقل عوارض را دارد». مثلاً باید ببینیم آیا "ذرت تراریختِ رقم فلان" «برای کودکان مجاز است؟»، «برای زنان باردار چطور؟»، «برای مبتلایان به آسم؟»، «آیا بیماری دیابتی‌ها را تشدید نخواهد کرد؟»، «برای افراد مسن چه عوارضی خواهد داشت؟». البته باز هم پس از همه‌ی این آزمایشها، این حق مردم است که نتایج، به اطلاع‌شان برسد تا اگر تمایل داشتند از چنین محصولی استفاده کنند. پس همه‌ی انواع تراریخت را نمی‌توان به یک چوب راند.

2. آزمایشهای و مطالعات رسمی وجود دارد که تأثیرات منفی - تا حد سرطانزایی - برخی ارقام تراریخت را اثبات کرده است. مصرف طولانی برخی از انواع ذرت - که در اسپانیا کشت شده، توسط موشها و گاوها، آنها را دچار سرطانها و تومورهای متعدد کرده است. انتشار این آزمایشها به جنبشهای اعتراضی گسترده در 500 شهر و 50 کشور جهان منتهی شد.

نظر دین اسلام

گذشته از منطق مردم دنیا، در نفی مصرف عمومی تراریخت، در دین ما نیز برای مسائل اینچنین، قواعد محکمی داریم؛ مصرف عمومی تراریخت بنابر قاعده‌ی فقهیِ «دفع ضرر احتمالی» از منظر عقل و دین ممنوع است. این همان قاعده‌ای است که برخی مراجع عظام تقلید نیز به آن استناد کرده‌اند؛ که در جای خود بررسی شده است.

می‌بینید که منطق مصرف تراریخت روشن است و اصطلاحاً "تصورش به تصدیق می‌انجامد"؛ پاسخ درست به سؤال این است که:

«بله؛ بررسیهای علمی نشان داده برخی از انواع تراریخت می‌تواند سرطانزا باشد، و ما برای سلامت خودمان و عزیزانمان باید رویکرد احتیاطی داشته باشیم، تا زمانی که مشخص شود انواعی از تراریخت که به مصرف انسان می‌رسد، واقعاً خطرناک نیست».

همین منطق باعث شده بخش اعظم انواع تراریخت، در دنیا به دو مصرف منحصر شود: «خوراک دام» ، و تهیه‌ی «سوختهای زیستی».

نام:
ایمیل:
* نظر: