سه‌شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۰۷ Tuesday, 06 June 2023 |
تاریخ انتشار: ۱۳:۵۱ - ۲۴ مرداد ۱۳۹۷
کد خبر: ۱۴۳۵۰
تندرست نیوز گزارش میدهد
صفورا میرزایی
تندرست نیوز؛در تهران مسکن همیشه گران بوده و قیمت بالای املاک برای پایتخت‌نشینان دیگر امری عادی محسوب می‌شود. ولی موج گرانی بی‌سابقه آن در ماه‌های اخیر خیلی‌ها را انگشت به دهان کرد و دل‌های بسیاری را لرزاند؛ رویای خانه‌دار شدن خیلی‌ها را با خود برد! مسکن برای بعضی‌ها سرمایه است و بازار کسب سود. اما برای بیشتر افراد، مسکن نه یک سرمایه بلکه نیاز ضروری زندگی است؛

سرپناهی برای خود و خانواده‌شان اما هیچ‌وقت پول‌شان نرسیده برای سکونت‌شان خانه‌ای بخرند. کسانی هم که پول روی هم می‌گذاشتند به امید خانه‌دار شدن برای تشکیل زندگی یا فرار از مستأجری این روزها هاج و واج مانده‌اند که چه شد و چرا چنین شد. قیمت‌ها انگار مهار ندارد؛ بازار هیجانی شده است.از قیمت کارشناسی و منطقی هم خبری نیست و طبق روال همیشگی و سنت بازار مسکن هر فروشنده می‌تواند قیمتی دلخواه بر ملکش بگذارد.
 گرانی مسکن اگرچه برای خریداران خبر بدی است اما مصائبش بیشتر نصیب مستأجران می‌شود. چون طبق روند معمول قیمت خانه که بی‌حساب بالا برود اجاره‌ها بی‌حساب‌تر بالا می‌رود.افزایش اجاره بهای مسکن در سال‌جاری، از هفته‌های نخستین فروردین ماه کلید خورده، موضوعی که برخی آن را ناشی از زیاده‌خواهی مالکان و برخی دیگر ناشی از افزایش نرخ ارز در روزها و هفته‌های گذشته مطرح می‌کنند.
ظهور و بروز نوسانات نرخ ارز، اِعمال نرخ های آنچنانی در بخش اجاره بها حاکی از نرخ گذاری‌های سلیقه‌ای برخی مالکان است و با وجود رکودی که همچنان بر بازار مسکن و ساخت و سازها حاکم است  «قیمت آپارتمانی در بلوار فرحزادی  که مهرماه پارسال هر ‌مترمربع 10میلیون تومان بود تا تابستان امسال به متری 30 میلیون. هم شده. یعنی تقریباً 3 برابر شد.» البته ناگفته نماند بلوار فرحزادی در منطقه غرب تهران واقع است.به گفته «جوادی» در این محله فقط طی اردیبهشت ماه قیمت‌ها حدود 10 تا 15‌درصد افزایش یافته. او درباره دلایل این گرانی هم می‌گوید: «نگرانی از وضعیت اقتصادی، گرانی دلار و از همه بدتر گرانی مصالح دلیل افزایش قیمت‌هاست. در همین چند ماه اخیر قیمت مصالح حدود 40‌درصد بالا رفته است.»از حرف‌هایش معلوم می‌شود وضعیت اجاره‌نشین‌ها از وضعیت گرانی‌ها هم اسفبارتر است! چراکه از پارسال تا به حال در محدوده غرب تهران حدود 30 تا 40‌درصد بر مبلغ اجاره‌ها اضافه شده است. مستأجری که تابستان پارسال خانه‌ای را 70 میلیون تومان رهن کرده بود حالا باید برای همان خانه 120 میلیون تومان رهن بدهد. و کلام آخر این بنگاه‌دار هم اینکه: با این قیمت‌ها تابستان امسال که موعد اجاره‌نشینی و تمدید قراردادها برسد واویلاست.

شرح حال یک اجاره‌نشین حرفه‌ای
در محله تسلیحات در شرق تهران طی یکسال اخیر قیمت آپارتمان‌های بسیار بالا رفته و این هم شرح حال «سعید» یک اجاره‌نشین حرفه‌ای در این محله از زبان خودش: «10سال است ازدواج کرده‌ام و اجاره‌نشین هستم.پارسال با 30 میلیون تومان خانه‌ای رهن کردم و حالا که می‌خواهم قرارداد را تمدید کنم. صاحبخانه 45میلیون می‌خواهد. یعنی باید 15 میلیون پول جور کنم در حالی که خرج زندگی‌ام را ندارم. 3 ماه است حقوق نگرفته‌ام چون کارفرمایم می‌گوید ورشکست شده است.» به گفته خودش این روزها دنبال خانه‌های قدیمی یا حداقل دو اتاق در محله‌های اطراف از جمله سبلان و نظام‌آباد است که بتواند آبان ماه  بازن و بچه به آنجا نقل مکان کند.

دولت جهت کنترل اجاره بها از طرح مسکن استیجاری استفاده کند
حسام عقبایی نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک استان تهران اظهار کرد: میزان قیمت اجاره در تابستان ۹۷ بیش از نرخ تورم خواهد بود، بنابراین اجاره نشینان، امسال با رشد قیمتی روبه‌رو هستند.
وی در ادامه افزود: دولت باید برای تمام فصول طرح مسکن استیجاری و تسهیلاتی را برای مستأجران جهت کنترل قیمت اجاره ارائه کند.
عقبایی، گفت: مالکان با توجه به کاهش نرخ سود بانکی تمایل به دریافت اجاره دارند و این موضوع در کلان شهری مانند تهران بیش از سایر شهرها و مناطق خواهد بود.

اجاره نشینی در ایران روبه افزایش است
عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در سال 96 بازار مسکن رونق گرفت، گفت: طبق آخرین آماری که بانک مرکزی ارائه داد بازار مسکن سهم عمده‌ای از رشد اقتصادی کشور را شامل می‌شد به طوری که رشد این بازار معادل 6.9 درصد بود.
وی در ادامه افزود: امسال به طور یقین رشد بازار مسکن بیشتر خواهد شد و هیچ دلیلی برای جهش قیمتی در این بازار وجود نخواهد داشت.
وزیر راه و شهرسازی درباره وضعیت بازار اجاره در شهرها، گفت: هم اکنون در بسیاری از شهرها این طور به نظر می‌رسد که افراد تمایل دارند از سرمایه‌هایشان در بازار بیشتر استفاده کنند به طوری که آمارها نشان می‌دهد که در بخش تجاری میزان فروش سرقفلی مغازه‌ها کاهش پیدا کرده و مالکان ترجیح می‌دهند با سرمایه خودشان مغازه را اداره کنند.
آخوندی در ادامه افزود: در گذشته برخی از خریداران سرقفلی را خریداری می‌کردند و از طریق اجاره آن مبلغی را دریافت می‌کردند، اما هم اکنون این شیوه تغییر پیدا کرده است.
وی، افزود: آمارها نشان می‌دهد که میزان اجاره نشینی در ایران همانند سایر کشورها رو به افزایش است.
وزیر راه و شهرسازی، تأکید کرد: برخی از منتقدان این شیوه را درست نمی‌دانند، البته به نظر من شیوه اجاره نشینی شیوه بدی نیست و می‌توان از طریق تزریق سرمایه اقتصاد کشور را رونق بخشید.
نام:
ایمیل:
* نظر: