سه‌شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۸ Tuesday, 06 June 2023 |
تاریخ انتشار: ۱۳:۱۲ - ۲۰ مرداد ۱۳۹۷
کد خبر: ۱۴۱۸۰
صفورا میرزایی
تندرست نیوز؛در همه حال و همه زمانها خطاهای حرفه ای یکی از مسائل مهم و شایع در جوامع بوده است که با توجه به نوع حرفه و ارتباط آن با زندگی افراد تاثیر به سزای در جامعه فرد می تواند داشته باشد . و این مسئله در حرفه پزشکی اهمیت دوچندان پیدا می کند .

دکتر عادل امین آبادی متخصص مغز و اعصاب معتقد است :  در حال حاضر با گسترش علوم پزشکی و مداخلات گوناگون و گاهاً حیاتی در طب ، میزان خطاهای پزشکی نیز یک قسمت غیر قابل پرهیز می باشد که باید در به حداقل رساندن آن تلاش وافر نمود .

وی ادامه داد : در حیطه مغز و اعصاب با توجه به گسترش زیاد این رشته در سالهای اخیر و ورود تجهیزات جدید و مداخله ای نیاز به دقت بیشتر و کاهش خطاها ی است که گاهاً با جان بیمار می توانند دخیل باشد .

امین آبادی تاکید کرد :اولین و مهمترین قدم در خطاهای موجود در تشخیص و اقدام به موقع می باشد در بیشتر بیماریهای مهم مغز و اعصاب تشخیص و سریع برای بیمار حیاتی است که بخصوص در سالهای اخیر عدم تشخیص سریع بیماری و مداخله بخصوص در سکته های مغزی می تواند جبران ناپذیر باشد .

این متخصص مغز و اعصاب اظهار کرد :قدم دوم انتخاب صحیح و مناسب روش درمانی برای بیماری موجود است و عدم آشنای یا عدم انتخاب روش مناسب درمان می تواند عوارض بیماری را به حداکثر رسانده و یا با حیات بیمار مغایرت داشته باشد .

این پزشک تصریح کرد :در مراحل بعدی پیگیری درمان و آموزشهای لازم به بیمار برای جلوگیری از تشدید یا تکرار بیماری مسئله مهم اساسی است که متاسفانه اغلب مورد اغفال قرار می گیرید .البته باید یاد آوری نمود خطای پزشکی صرفاً در حیطه پزشک نمی باشد . تیم درمانی  ، پرستاری و شبکه داروئی و سلامت جامعه و حتی خود بیمار نیز می تواند در این خطاها دخیل باشد .

وی درانتها یادآور شد: که یک زنجیره از بیمار ، پزشک و تیم درمانی تشکیل شده است و از نظر کاهش خطاهای پزشکی نقش اساسی و مهمی دارد که می تواند به آن پرداخت .
نام:
ایمیل:
* نظر: