سه‌شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۰۳ Tuesday, 06 June 2023 |
تاریخ انتشار: ۱۳:۱۶ - ۰۹ مرداد ۱۳۹۷
کد خبر: ۱۳۸۰۷
تندرست نیوز گزارش میدهد
صفورا میرزایی
تندرست نیوز؛قیمت مرغ به ده هزار تومان رسید ، گوشت گوسفند هم آنقدر گران شده که دیگر نمی توانیم بخریم چه برسه بخوریم ، قدیما شوینده های خارجی استفاده می کردیم ،چون قیمتش مهم نبود، الان تمام فروشگاه را می گردیم قیمت مناسبه را پیدا کنیم ، دیگه کیفیت مهم نیست.....این حرفای اکثر مردم و جامعه است و نگرانی واسترس چند برابر شده حتی نسبت به سالهای قبل....

 «تورم»، «گراني» و «هزينه هاي زندگي» اصلي ترين عامل ايجاد فشار رواني بر مردم به شمار مي روند. اگرچه آمار چندان دقيقي از ميزان شيوع اختلالات رواني از سوي نهادهاي مسوول وجود ندارد اما نتايج آخرين تحقيقات جهاد دانشگاهي بيانگر نقش و تاثير پر رنگ عوامل اقتصادي در شيوع استرس و بيماري هاي رواني است.آخرين تحقيق وزارت بهداشت درباره ميزان شيوع اختلالات رواني در كشور نشان مي دهد، 5/26 درصد زنان و 8/20 درصد مردان در طول يكسال به يك نوع اختلال رواني مبتلامي شوند: طوري كه اين بيماري براساس اعلام نهادهاي رسمي بالاترين بار بيماري هاي زنان را دارد. با اين وجود نتايج تحقيقات، بيانگر دامنه وسيع علل و عواملي است كه در بروز استرس هاي رواني روزانه نقش دارد.علل و عواملي كه مطمئنا بيش از 26 درصد زنان و 20 درصد مردان را شامل مي شود. 
در حال حاضر مركز افكارسنجي دانشجويان ايران (ايسپا) وابسته به جهاد دانشگاهي در نظرسنجي جديدي به بررسي «عوامل موثر بر ايجاد فشار رواني بر مردم ايران» پرداخته است. جامعه آماري اين طرح، شامل تمامي افراد 18 سال به بالاي كشور (اعم از شهري و روستايي) بوده و با تعداد نمونه 5450 عدد انجام شده است. از مجموع پاسخگويان حاضر در تحقيق، 7/52 درصد مرد و 3/47 درصد زن و ميانگين سني افراد حاضر در تحقيق 1/36 بوده اند.در اين تحقيق تعدادي از مسائل موثر در ايجاد فشار رواني بر مردم در شش حوزه مسائل زيست محيطي، مشكلات اقتصادي، مسائل مربوط به امنيت در جامعه، دغدغه هاي شخصي و خانوادگي، محيط كار و شغل، معضلات و نابساماني هاي اجتماعي مورد بررسي قرار گرفته و در هر مورد مهم ترين عوامل استخراج و بين تهران و ساير نقاط كشور نيز مقايسه صورت پذيرفت. 
براساس نتايج اين تحقيق، تورم، گراني و هزينه هاي زندگي به عنوان اصلي ترين عامل ايجاد فشار رواني بر مردم شناسايي شده است. اين عامل با كسب ميانگين 36/4 از پنج، مهم ترين منبع استرس شناسايي شده است. 
نكته قابل تامل اين است كه فشار ايجاد شده بر شهروندان توسط اين عامل در تهران به ميزان معناداري بالاتر از ساير نقاط كشور است..

گرانی ممنوع!
دکتر حسین رفیعی گروه آموزش رفاه اجتماعی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، گفت: شایع ترین نگرانی ها در میان مردان را به ترتیب، «نگرانی از آینده مالی و اقتصادی»، «نگرانی از بیکاری» و «نگرانی از مسائل عاطفی» عنوان کرد و وضعیت نگرانی ها در میان افراد بی سواد، تحصیلکرده با مدارک مختلف، افراد متاهل و مجرد، افراد مطلقه، افراد در تقسیم بندی طبقاتی متفاوت را دانست و تغییرات رفتاری را از پیامدهای نگرانی ها ذکر کرد. 
وی افزود : بیشترین نگرانی شهروندان تهرانی را از «آینده فردی و خانوادگی» ، «آینده مالی و اقتصادی» و «گرانی مایحتاج اولیه» به لحاظ جنسیتی، شایع ترین نگرانی ها در میان زنان را به ترتیب «نگرانی در مورد سلامت یکی از اعضای خانواده» ، «نگرانی از آینده فردی و خانوادگی»، «نگرانی از بیماری، مصدومیت و معلولیت» و «نگرانی از آینده مالی و اقتصادی» ذکر کرد.
به گفته وی، استرس های خانوادگی، کاهش مطالعه، استرس های فردی، مالی و تحصیلی، کاهش خواب و مطالعه، استرس های مالی، کاهش رابطه با دوستان، و استرس های مالی و شغلی نیز خشونت و پرخاش را در پی دارد. 

گراني «مسكن و اجاره خانه» دومين عامل
«گراني مسكن و اجاره خانه» به عنوان دومين عامل ايجاد فشار رواني بر مردم مشخص شده است.قیمت ها نسبت به سال قبل دو برابر شده ،صاحبان خانه با گرفتن اجاره سنگین و خم شدن کمر مستاجر زیر بار این فشار و شاید ناتوانی در پرداخت آناه را مجبور به تغییر در محل زندگی کند .... «نگراني درباره پيدا كردن شغل مناسب براي خود فرد يا يكي از اعضاي خانواده» عامل سوم موثر بر ايجاد فشار رواني بر شهروندان ايراني از نظر مردم اعلام شده است.ميانگين حاصله براي اين عامل در تهران برابر با 96/3 از پنج و براي ساير نقاط كشور 88/3 است. 
مسائل و مشكلات مربوط به ازدواج فرد يا يكي از اعضاي خانواده، مشكلات اداري (كاغذبازي، پارتي بازي، به تاخير انداختن كار اداري و رسيدگي نكردن و…)، مقروض بودن و بدهي داشتن، بيماري فرد يا يكي از اعضاي خانواده و نااميدي نسبت به آينده به ترتيب در رده هاي بعدي عوامل ايجاد فشار رواني بر شهروندان هستند.
نام:
ایمیل:
* نظر: